proces starzenia się a struktury ukladu wzrokowego

Soczewka, rogówka, tęczówka... Jak proces starzenia się wpływa na struktury układu wzrokowego?

19/05/2021 | Karolina Zysek

Z wcześniejszych wpisów wiecie już, jak proces starzenia się wpływa na układ wzrokowy. Znacie choroby układu wzrokowego oraz zmiany refrakcji, które pojawiają się wraz z wiekiem. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak proces starzenia się wpływa z kolei na poszczególne struktury układu wzrokowego? 

czytaj dalej
zacma - choroba wzroku

Zaćma - choroba, której nie możesz zlekceważyć

07/04/2021 | Karolina Zysek

Zaćmę możemy zaliczyć do najpowszechniejszych chorób układu wzrokowego u osób w podeszłym wieku. W początkowym okresie występowania nie powoduje ona poważniejszych dolegliwości, które zaburzają komfortowe funkcjonowanie pacjenta. Z czasem może jednak znacząco doskwierać i utrudniać życie.

czytaj dalej
choroby ukladu wzrokowego wystepujace wraz z wiekiem

Choroby układu wzrokowego występujące wraz z wiekiem

10/03/2021 | Karolina Zysek

Osoby starsze, które odwiedzają salon optyczny, optometrystę lub okulistę, zgłaszają najczęściej dolegliwości układu wzrokowego. Często samo badanie wzroku pod kątem doboru okularów korekcyjnych nie jest ostateczną drogą pomocy. Ze względu na podeszły wiek, osoby te narażone są na występowanie chorób układu wzrokowego.

czytaj dalej
zmiany w układzie wzrokowym zachodzace wraz z wiekiem

Jakie zmiany zachodzą w układzie wzrokowym wraz z wiekiem?

24/02/2021 | Karolina Zysek

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie zmiany - wraz z wiekiem - zachodzą w układzie wzrokowym? Mimo że osoby starsze noszą okulary, często skarżą się na gorsze widzenie. Z pozoru wydaje się to zaskakujące i niemożliwe. Dlaczego zatem tak się dzieje?

czytaj dalej
zaburzenia widzenia obuocznego - badanie u optometrysty

Jak rozpoznać i korygować zaburzenia widzenia obuocznego?

30/12/2020 | Karolina Zysek

Widzenie obuoczne jest najwyższym etapem widzenia. Dzięki niemu widzimy obrazy w najwyższej jakości i w trójwymiarze. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą zaburzać rozwój widzenia obuocznego. Jak można je rozpoznać i korygować?

czytaj dalej
Budowa galki ocznej

Niezwykła budowa gałki ocznej

16/12/2020 | Karolina Zysek

Gałka oczna jest niezwykle delikatną, a przy tym złożoną strukturą naszego organizmu. Odpowiedzialna za odbieranie wrażeń wzrokowych, ma jednocześnie do spełnienia wiele zadań istotnych dla prawidłowego funkcjonowania całego układu wzrokowego.

czytaj dalej
trzy etapy procesu widzenia

Poznaj trzy etapy procesu widzenia

02/12/2020 | Karolina Zysek

Narząd wzroku należy do najważniejszych zmysłów. Bierze udział w procesie widzenia, który dla każdego z nas jest tak naturalny, że nie zastanawiamy się jego istotą. Tymczasem składa się z trzech skomplikowanych etapów, które łączą w sobie procesy biologiczne, fizyczne i psychiczne.

czytaj dalej