Z wcześniejszych wpisów wiecie już, jak proces starzenia się wpływa na układ wzrokowy. Znacie choroby układu wzrokowego oraz zmiany refrakcji, które pojawiają się wraz z wiekiem. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak proces starzenia się wpływa z kolei na poszczególne struktury układu wzrokowego?
czytaj dalejZaćmę możemy zaliczyć do najpowszechniejszych chorób układu wzrokowego u osób w podeszłym wieku. W początkowym okresie występowania nie powoduje ona poważniejszych dolegliwości, które zaburzają komfortowe funkcjonowanie pacjenta. Z czasem może jednak znacząco doskwierać i utrudniać życie.
czytaj dalejOsoby starsze, które odwiedzają salon optyczny, optometrystę lub okulistę, zgłaszają najczęściej dolegliwości układu wzrokowego. Często samo badanie wzroku pod kątem doboru okularów korekcyjnych nie jest ostateczną drogą pomocy. Ze względu na podeszły wiek, osoby te narażone są na występowanie chorób układu wzrokowego.
czytaj dalejCzy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie zmiany - wraz z wiekiem - zachodzą w układzie wzrokowym? Mimo że osoby starsze noszą okulary, często skarżą się na gorsze widzenie. Z pozoru wydaje się to zaskakujące i niemożliwe. Dlaczego zatem tak się dzieje?
czytaj dalejWidzenie obuoczne jest najwyższym etapem widzenia. Dzięki niemu widzimy obrazy w najwyższej jakości i w trójwymiarze. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą zaburzać rozwój widzenia obuocznego. Jak można je rozpoznać i korygować?
czytaj dalejGałka oczna jest niezwykle delikatną, a przy tym złożoną strukturą naszego organizmu. Odpowiedzialna za odbieranie wrażeń wzrokowych, ma jednocześnie do spełnienia wiele zadań istotnych dla prawidłowego funkcjonowania całego układu wzrokowego.
czytaj dalejNarząd wzroku należy do najważniejszych zmysłów. Bierze udział w procesie widzenia, który dla każdego z nas jest tak naturalny, że nie zastanawiamy się jego istotą. Tymczasem składa się z trzech skomplikowanych etapów, które łączą w sobie procesy biologiczne, fizyczne i psychiczne.
czytaj dalej