Choroby układu wzrokowego występujące wraz z wiekiem

10/03/2021 | Karolina Zysek
choroby ukladu wzrokowego wystepujace wraz z wiekiem

Osoby starsze, które odwiedzają salon optyczny, optometrystę lub okulistę, zgłaszają najczęściej dolegliwości układu wzrokowego. Często samo badanie wzroku pod kątem doboru okularów korekcyjnych nie jest ostateczną drogą pomocy. Ze względu na podeszły wiek, osoby te narażone są na występowanie chorób układu wzrokowego.

Wśród tych są mniej groźne i wymagające jedynie profilaktyki, lecz inne mogą stanowić poważne zagrożenie, które nadaje się do leczenia klinicznego. Do najczęstszych chorób i zaburzeń widzenia związanych z wiekiem należą:

  • Zespół suchego oka - może być spowodowany zaburzeniami wydzielania warstwy wodnej filmu łzowego lub niedostateczną ilością warstwy mucynowej.
  • Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) - powstaje przez gromadzące się złogi lipofuscyny w błonie Brucha w postaci druzów, których obecność jest najwcześniejszym symptomem zmian zwyrodnieniowych plamki. Druzy powodują oddzielenie komórek nabłonka barwnikowego od naczyń krwionośnych, przyczyniając się do obumierania fotoreceptorów. AMD występuje w dwóch postaciach: suchej lub wysiękowej.
  • Retinopatia cukrzycowa - jest powikłaniem cukrzycy i występuje w dwóch postaciach: prostej lub proliferacyjnej. Obie formy doprowadzają do pogorszenia widzenia i obniżenia ostrości wzroku przy niskim kontraście, nawet w prawidłowo dobranej korekcji okularowej. Charakteryzują się przy tym obecnością licznych wysięków na dnie oka.
  • Zaćma starcza - objawia się zmętnieniem soczewki wewnątrzgałkowej i zmianą jej barwy. Kliniczne znaczenie zaćmy dotyczy zmian, które wpływają na obniżenie ostrości wzroku.

Świadomość istnienia tych chorób jest ważna nie tylko u osób starszych. Niektóre dolegliwości ze wzrokiem mogą być z nimi związane, więc i dla nas, i dla naszych bliskich oraz naszych pacjentów powinno być to pretekstem do szczegółowej diagnozy. Aby w pełni korzystać z cudownego zmysłu wzroku, bardzo ważna jest profilaktyka oraz nasza wiedza na ten temat.


Powrót