Soczewki okularowe – jaki rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie?

29/07/2020 | Karolina Zysek
Soczewki okularowe - jaki rodzaj najlepszy?

Jakość widzenia i komfort używania okularów zależy w znacznej mierze od zastosowanych soczewek okularowych. Jednoogniskowe, dwuogniskowe, progresywne, a może biurowe – jakie będą najlepsze do korekcji wady Waszego wzroku?

Okulary są bez wątpienia najpowszechniejszym sposobem korekcji wady refrakcji. Wybór odpowiedniej konstrukcji soczewek okularowych zawsze poprzedzamy badaniem wzroku – opowiedziałam Wam o nim ze szczegółami w poprzednim wpisie.

Dziś przyjrzymy się rodzajom soczewek okularowych, które można - i należy - dopasować do Waszych indywidualnych potrzeb. Celem ich doboru jest poprawa jakości widzenia oraz, co najważniejsze, zapewnienie użytkownikom okularów komfortu noszenia. Na szczęście mamy w czym wybierać.

Jakie soczewki będą odpowiednie dla Waszej wady wzroku? Oto krótki przewodnik po ich rodzajach.

Soczewki jednoogniskowe

Stosowane są do korygowania wady refrakcji. Potocznie określamy je mianem okularów do chodzenia i okularów do czytania. W obu przypadkach soczewki mogą być sferyczne lub sferocylindryczne.

W dużym uproszczeniu: soczewki sferyczne możecie kojarzyć z Waszych recept jako sam plus lub sam minus. Soczewki sferocylindryczne znane są z kolei osobom, u których stwierdzono dodatkowo astygmatyzm. Okulary do czytania wiążą się z obniżeniem zdolności akomodacji.

Innymi słowy gdy czytanie z bliska zaczyna nas męczyć lub widzimy niewyraźnie odległe przedmioty, soczewki jednoogniskowe spełnią swoją rolę. Jest to jedna z najprostszych, a jednocześnie najczęściej stosowanych konstrukcji okularowych.

Soczewki dwuogniskowe

Służą do korekcji wady wzroku do dali i bliży. Górny segment posiada moc korygującą wadę wzroku do dali, dolny zaś - do bliży.

Dolny segment zlokalizowany jest przy tym w taki sposób, by nie utrudniał patrzenia w dal, a przy spoglądaniu w dół pozwalał klarownie widzieć z bliska. Montuje się go najczęściej na wysokości dolnej powieki – istnieją wyjątki, np. w przypadku okularów dwuogniskowych dla dzieci.

Soczewki dwuogniskowe umożliwiają ostre widzenie tylko w dwóch płaszczyznach. Oznacza to, że ograniczają ostre widzenie na odległości pośrednie (np. na komputer stacjonarny), co z kolei wpływa na obniżenie komfortu użytkowania tego rodzaju soczewek.

Soczewki progresywne

Dzięki powszechności nowych technologii soczewki dwuogniskowe coraz częściej ustępują miejsca soczewkom progresywnym, które nie mają takich ograniczeń. Zapewniają bowiem nie tylko korekcję widzenia do dali i bliży, ale również widzenie na odległości pośrednie.

W soczewkach progresywnych następuje płynna zmiana mocy: od tej do dali w górnej części soczewki, aż po moc do bliży w jej dolnej części. Dzięki tej płynnej zmianie mocy możliwe jest uzyskanie ostrego widzenia na wszystkie odległości. Ponieważ nie występuje w nich linia podziału obszarów widzenia do bliży i dali, prezentują się estetyczniej.

kiedy stosowac soczewki progresywne

Soczewki progresywne są dobrym rozwiązaniem dla osób po 40. roku życia, które obok jakości oczekują również wygody stosowania. Znika bowiem problem zakładania i ściągania kilku par okularów – od tej pory jazda samochodem, zakupy, czytanie czy oglądanie telewizji przestają nas męczyć. A to wszystko dzięki jednej parze.

Soczewki biurowe

Dla osób po czterdziestce, których praca wymaga częstego korzystania z komputera i czytania, dopełnieniem są tak zwane okulary biurowe. Ich moc również zmienia się w sposób płynny, jednak w przeciwieństwie do soczewek progresywnych charakteryzują się większym polem widzenia w bliży i odległościach pośrednich (komputer stacjonarny, czytanie dokumentów). Zakres widzenia soczewek biurowych wynosi od +/- 4 m do +/- 30 cm.

Wybór odpowiedniej konstrukcji soczewek okularowych powinien być poprzedzony konsultacją z optometrystą, który wykonał badanie wzroku. Tylko na tej podstawie możemy spełnić oczekiwania pacjenta – ułatwić Wam codzienne życie i zapewnić ostre widzenie w danym zakresie.


Powrót