Soczewki progresywne - czy jest się czego bać?

12/08/2020 | Karolina Zysek
Soczewki progresywne - czy jest sie czego obawiac

Decyzja o wyborze okularów progresywnych wiąże się z wieloma pytaniami. Klienci salonów optycznych obawiają się często ich zaawansowanej konstrukcji, a także zastanawiają nad tym, ile potrwa okres adaptacji. Czy zła sława soczewek progresywnych jest uzasadniona?

Zacznijmy od początku. Soczewki progresywne zapewniają korekcję widzenia do dali i bliży, jak również na odległości pośrednie (np. komputer stacjonarny). Umożliwia to płynna zmiana mocy. Co kryje się pod tym pojęciem? Otóż promień krzywizny powierzchni „progresów”, od którego zależy ich moc, zmienia się w sposób ciągły: od wartości korygujących wadę do dali do wartości korygujących widzenie do bliży. Zmiana mocy przebiega wzdłuż segmentu nazywanego kanałem progresji.

Cztery obszary soczewki progresywnej

W soczewce progresywnej wyróżnić możemy cztery obszary:

1. Obszar do dali – korygująca moc do dali.

2. Obszar do bliży – korygująca moc do widzenia z bliska.

3. Obszar do odległości progresji – tzw. strefa lub kanał progresji. Dzięki temu widzimy ostro ekran komputera.

4. Obszary peryferyjne, którymi są zewnętrzne obszary soczewki progresywnej. Występują w nich aberracje powodujące zniekształcenie obrazu – dlatego potocznie mówi się, że patrząc zewnętrzną częścią soczewki nie zobaczymy wyraźnie i ostro. Wielkość obszaru peryferyjnego ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania soczewki progresywnej. Obowiązuje tu prosta zasada: im ten obszar jest mniejszy, tym większe pole ostrego widzenia.

Konstrukcja: soczewki progresywne twarde i miękkie

Ze względu na konstrukcję wyróżniamy dwa rodzaje soczewek progresywnych: twarde oraz miękkie.

W soczewkach twardych obszary widzenia do dali i bliży są szerokie. Kanał progresji, który odpowiada za widzenie w odległościach pośrednich, jest z kolei stosunkowo wąski i krótki. Takich soczewek powinny używać osoby, których wymagania skupiają się na dobrym widzeniu w dali i bliży. Odległości pośrednie są bowiem przez nich rzadziej używane. Soczewki progresywne twarde będą zatem odpowiednie dla tych z Was, których praca nie wymaga częstego korzystania z komputera.

W soczewkach progresywnych miękkich mamy do czynienia z szeroką i długą strefą progresji, a obszar do dali i bliży jest w nich węższy niż w soczewkach twardych. Tę konstrukcję poleca się osobom potrzebującym większego obszaru ostrego widzenia w odległościach pośrednich, np. pracującym w biurze.

adaptacja soczewek progresywnych

Szerokość kanału progresji

Kwestię długości kanału progresji, który wpływa m.in. na dopasowanie soczewek do warunków pracy, mamy za sobą. Czas na kolejny ważny element – szerokość kanału progresji.

Znowu posłużę się prostą zasadą, która jest łatwa do zapamiętania i o której warto pamiętać: szerszy kanał progresji = większe pole ostrego widzenia. Jednocześnie zmniejszają się obszary peryferyjne, w których występuje zamazane widzenie.

Szerokość kanału progresji wpływa na jakość soczewki progresywnej. Jeśli wybierzemy soczewki z mniejszym obszarem peryferyjnym, uzyskamy większe pole widzenia. Przy zakupie okularów progresywnych warto zwrócić na to uwagę. Zyskujemy bowiem większy komfort użytkowania okularów, a także szybszy i znacznie łatwiejszy proces adaptacji.

Po co istnieją różne konstrukcje soczewek progresywnych?

Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo łatwa. Dzięki różnym konstrukcjom mamy możliwość indywidualnego dopasowania soczewek do Waszych potrzeb. Dokonując wyboru konstrukcji soczewek progresywnych w salonie optycznym, warto skorzystać z pomocy optometrysty i doradcy klienta – pomogą Wam wybrać rodzaj soczewki dopasowany do codziennych aktywności, oczekiwań i środowiska pracy.

Aby soczewki progresywne spełniały swe zadania, muszą być zaprojektowane indywidualnie - wprost do Waszych parametrów. Każde „progresy” mają określony okres adaptacji. Niekiedy trwa on jeden dzień, innym razem – tydzień lub dłużej. To nieunikniony etap „dopasowania” soczewek, jednak należy pamiętać, że u każdego proces ten przebiega inaczej. Jakie elementy sprawiają, że można skrócić czas adaptacji?

1. Prawidłowo wykonane badanie wzroku.

2. Optymalny wybór konstrukcji soczewek.

3. Wybór właściwej oprawy okularowej.

4. Prawidłowy montaż soczewek w oprawie okularowej.

okulary progresywne Jai Kudo, promocja

Skąd negatywne opinie o soczewkach progresywnych?

Wiele salonów optycznych próbuje zachęcić klienta bardzo niską ceną, nie wyjaśniając ze szczegółami konstrukcji soczewek progresywnych. Niska cena potrafi skutecznie maskować podstawowe i wąskie konstrukcje, które z trudem dopasowują się do klienta – to z kolei powoduje dyskomfort w codziennym użytkowaniu okularów. To jedna strona medalu.

Z drugiej można spotkać się z soczewkami progresywnymi w bardzo wysokich cenach, sięgających nawet kilku tysięcy złotych. Działa tu zwykła psychologia konsumenta – wysoka cena ma być potwierdzeniem najwyższej jakości, niemal jak za kupno „nowych oczu”. Pamiętajcie, że zawsze trzeba liczyć się z niewielkimi ograniczeniami, jak choćby z obszarami peryferyjnymi, które wynikają z konstrukcji soczewki.

Aby dokonać najlepszego wyboru, warto wiedzieć co nieco o właściwościach soczewki progresywnej i sprawdzić ich rodzaje w ofercie salonu optycznego. A nade wszystko wybrać „progresy” świadomie, dopasowując je do specyfiki codziennego życia. Innymi słowy soczewki progresywne powinny być uszyte na Waszą miarę.


Powrót