Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych. Dlaczego są nam potrzebne?

23/09/2020 | Karolina Zysek
filtry UV w okularach przeciwslonecznych

Okulary przeciwsłoneczne nosi niemal każdy z nas. Jak często chronimy jednak nasze oczy przed słońcem? Na co warto zatem zwrócić uwagę, kupując nową parę okularów przeciwsłonecznych?

Zanim sprzedano pierwszą parę okularów przeciwsłonecznych, ochronę przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami innych zapewniały kobietom wachlarze. Z czasem ich status ewoluował, a okulary przeciwsłoneczne doczekały się istotnego miejsca w świecie mody. Ich pierwotną i najważniejszą funkcją jest jednak ochrona naszych oczu w słoneczne dni przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Istnieją trzy rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC. To ostatnie blokowane jest przez warstwę ozonową. Jak w takim razie skutecznie walczyć z dwoma pozostałymi?

Podczas całego życia nasze ciało jest ciągle narażone na promieniowanie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak poważne mogą być jego następstwa. Nie raz doświadczyliśmy intensywnego działania promieni słonecznych. Po całym dniu spędzonym na plaży w blasku intensywnego słońca, można zauważyć zaczerwienienie oczu, pieczenie, swędzenie czy łzawienie.

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie, przez całe życie, nie powoduje nagłych konsekwencji. Te pojawiają się po cichu, rozwijają stopniowo i prowadzą do chorób oczu, m.in. zaćmy i AMD (zwyrodnienie plamki żółtej). Wróg, którego nie widać przez wiele lat, to dobry powód, by o nim pamiętać i zwrócić uwagę na profilaktykę.

Jak chronić oczy przed słońcem?

Na myśl jako pierwsze przychodzą okulary przeciwsłoneczne. Co o nich wiemy? Samo zaciemnienie soczewek, czyli tak zwane czarne szkiełka, nie zapewni nam ochrony. Istota tkwi w obecności filtrów UVA i UVB w soczewkach okularowych. Dlatego przed zakupem okularów warto sprawdzić, czy posiadają one oznaczenia: UV400 to znak, że okulary przeciwsłoneczne skutecznie blokują promieniowanie UVA i UVB.

Jak chronić oczy przed słońcem, gdy nie nosimy okularów przeciwsłonecznych? Czy w takim przypadku możemy zapewnić sobie ochronę przed promieniowaniem? Oczywiście. Rozwiązaniem są soczewki okularowe z powłokami antyrefleksyjnymi, które także powinny posiadać filtry. Podstawowy antyrefleks nie zapewni nam całkowitej ochrony, dlatego podczas wyboru okularów korekcyjnych warto zapytać o antyrefleks z filtrem UV.

Dlaczego polaryzacja okularów jest tak ważna?

Wróćmy do okularów przeciwsłonecznych. Ich kolejną istotną cechą jest polaryzacja. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne odbijają padające światło chaotycznie, przez co widzimy niewyraźnie. Wyobraźcie sobie, że jedziecie autem w słoneczny dzień, tuż po ulewie. Mimo że założyliście okulary przeciwsłoneczne, widzicie niewyraźnie, czujecie dyskomfort, a promienie słońca odbijają się od kałuż i błyszczącej wody na powierzchni drogi. To zjawisko można zauważyć również zimą, gdy słońce odbija się od śniegu, powodując nieostre widzenie. Dlaczego tak się dzieje?

Okulary przeciwsłoneczne bez polaryzacji nie odbijają w całości padających promieni słonecznych. Skutkiem tego jest ich rozproszenie, co w naszym odczuciu powoduje nieostre widzenie. Dzięki polaryzacji wiązka padającego światła odbita jest całkowicie w sposób regularny, a wy zyskujecie klarowny obraz.

jak wybrac okulary przeciwsloneczne

Powrót