Powłoki antyrefleksyjne - niezawodna ochrona Twoich soczewek

04/11/2020 | Karolina Zysek
powłoki antyrefleksyjne, ochrona soczewek i wzroku

Powłoki antyrefleksyjne są jak niewidzialny strażnik Twoich oczu. Zapobiegają rozproszeniu światła, niwelują zabrudzenia i chronią soczewki okularowe przed zarysowaniami. Argumentów za stosowaniem soczewek z powłokami antyrefleksyjnymi jest znacznie więcej.

Gdy na soczewkach pojawiają się refleksy świetlne i odblaski, drażnią Twoje oczy. Rozpraszają przy tym uwagę, powodując niewyraźne widzenie. Ponadto powierzchnia soczewki matowieje, widać też na niej coraz więcej rys. Każdy z tych problemów wpływa na jakość użytkowania okularów i samego widzenia. Jak rozwiązać wszystkie te problemy jednocześnie?

Odpowiedzią są powłoki antyrefleksyjne. To specjalne warstwy nanoszone podczas produkcji soczewki na całą jej powierzchnię - zewnętrzną i wewnętrzną. Zmniejszają one ilość światła odbitego od powierzchni soczewki, a zwiększają natężenie światła przechodzącego, dzięki czemu niwelują męczące odblaski.

Soczewki z powłokami antyrefleksyjnymi - kilka warstw, jeszcze więcej zalet

Na soczewkach bez antyrefleksu zbierają się również krople wody, para, kurz czy pyłki. Podczas zakładania i ściągania okularów zostawiasz na nich odciski palców. Powłoka antyrefleksyjna jest naturalną ochroną przed długim odparowywaniem, drażniącym światłem i zarysowaniami. Za przejrzystość i wytrzymałość soczewek z antyrefleksem odpowiada kilka warstw:

- Warstwa hydrofobowa nie pozwala kroplom wody zatrzymywać się na powierzchni soczewki w czasie deszczowych dni.

- Warstwa oleofobowa ułatwia czyszczenie soczewek z cząsteczek tłuszczu, które powstają na skutek dotyku, tj. ściągania i zakładania okularów.

- Warstwa antystatyczna chroni przed osadzaniem się cząsteczek kurzu i pyłków na powierzchni soczewek.

- Utwardzenie lakierowe przedłuża życie każdej pary okularów, ponieważ soczewki są odporne na zarysowania i urazy mechaniczne.

- Warstwa antyrefleksu poprawia jakość widzenia poprzez redukcję odblasków.

Na tej liście znajdują się istotnie liczne zalety soczewek z powłokami antyrefleksyjnymi i korzyści z ich stosowania. Rodzaje antyrefleksu stanowią równie liczną grupę - tak szeroki wybór jest możliwy dzięki dopasowaniu powłoki do Twoich potrzeb.

powłoki antyrefleksyjne visionoptyk

Fot. materiały Jai Kudo

Dla przykładu powłoka DriveCare jest nowoczesnym rozwiązaniem dla kierowców, ponieważ niweluje odblaski i efekt rozproszonego światła, zapewniając dobrą widoczność podczas prowadzenia samochodu także w nocy. Jeśli częściej niż za kółkiem siedzisz przed komputerem, lepsze widzenie uzyskasz dzięki powłokom chroniącym wzrok przed niebieskim światłem - do takich powłok należy m.in. BlueCare.

Rozwiązań odpowiadających na indywidualne potrzeby jest znacznie więcej. O szerokich korzyściach ze stosowania soczewek okularowych z różnymi rodzajami powłok antyrefleksyjnych oraz ich przeznaczeniu przeczytacie w następnych tygodniach.


Powrót