Soczewki okularowe z fotochromem - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

02/06/2021 | Karolina Zysek
soczewki okularowe fotochromowe

O tej porze roku mamy coraz więcej słonecznych dni. U wielu użytkowników okularów korekcyjnych pojawia się wówczas pytanie, jak zapewnić sobie jednocześnie komfort widzenia i ochronę oczu. Z pomocą przychodzą soczewki okularowe fotochromowe.

Soczewki fotochromowe zapewniają w takim samym stopniu ochronę wzroku przed słońcem, promieniowaniem UV i światłem niebieskim. Składają się z miliarda cząsteczek pigmentu fotochromowego, które ułożone są w taki sposób, że nie blokują przepływu światła. Pod wpływem działania promieniowania UV cząsteczki zmieniają swój kształt, ograniczając przenikanie światła przez powierzchnię soczewki okularowej. W efekcie soczewka fotochromowa zmienia swoją barwę na wybrany kolor.

Soczewki fotochromowe reagują na promieniowanie UV, dlatego ulegają one zabarwieniu również w pochmurne dni. Sposób ich działania jest uzależniony od kilku czynników: intensywności promieniowania UV, temperatury czy grubości szkła. Przy niższych temperaturach soczewki fotochromowe ulegają szybszemu i mocniejszemu zaciemnieniu, natomiast w wysokich temperaturach reagują słabiej.

Ważna jest również grubość soczewki okularowej. Im większa, tym mniejsza jest transmisja światła, co wiąże się ze słabszym zabarwieniem. Soczewki ulegają odbarwieniu w pomieszczeniach - dzieje się tak ze względu na ustanie działania promieniowania UV.

-500 zl na okulary progresywne z fotochromem

Fotochromowe soczewki: wybierz swój kolor 

Zjawisko fotochromizmu ma najszersze zastosowanie w optyce okularowej. W 1880 roku odkrył je dr Willy Markwald, w masowej produkcji zastosowano je natomiast pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie producenci nadal opierają się na tym odkryciu, unowocześniając sposoby stosowania i rodzaje pigmentów. Starają się przy tym oferować soczewki o jak największej przejrzystości w pomieszczeniach, które to soczewki reagują w jak najszerszym zakresie temperatur.

Soczewki fotochromowe nowej generacji są coraz ciemniejsze, a czas ich powrotu do pełnej przezroczystości - znacznie szybszy niż wcześniej. Co więcej, szybciej zabarwiają się w wyższych temperaturach. Dostępne są różne odcienie zabarwienia. Do podstawowych należą: czarny, brązowy i zielony, a także w formie lustrzanek.

Dla producentów równie ważnym aspektem soczewek fotochromowych są oczekiwania kierowców. Szyba samochodowa blokuje bowiem promieniowanie UV, co uniemożliwia zabarwienie soczewek fotochromowych. Dziś dostępne są już zaawansowane soczewki fotochromowe, które zabarwiają się nawet za szybą samochodową.

Dlaczego warto sięgnąć po soczewki fotochromowe i dlaczego są tak lubiane przez użytkowników? Ponieważ dostosowują się do natężenia oświetlenia. Ciemnieją pod wpływem promieniowania UV, zapewniając komfort widzenia w słoneczny dzień oraz ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania. Dodatkowo dzięki różnym wariantom kolorystycznym spełniają również funkcję estetyczną. Innymi słowy soczewki fotochromowe w różnych barwach zmieniają się w optyczną biżuterię przeciwsłoneczną.


Powrót