Soczewki biurowe - zadbaj o komfort pracy

09/09/2020 | Karolina Zysek
soczewki biurowe, okulary biurowe

Jeśli zaczęliście już przygodę z okularami do czytania, ten tekst jest właśnie dla Was. Pod lupę wezmę dziś okulary biurowe. Czym się wyróżniają? Kiedy warto z nich skorzystać? I jaka jest różnica między okularami biurowymi a progresywnymi? 

Soczewkami progresywnymi oraz biurowymi zainteresowane są zazwyczaj osoby po 40. roku życia. W tym czasie zaczyna się bowiem prezbiopia. Pamiętacie to pojęcie z poprzedniego wpisu? W skrócie: to stan, w którym wraz z wiekiem następuje naturalne obniżenie amplitudy akomodacji, co uniemożliwia komfortowe obserwowanie przedmiotów z bliska. W efekcie optometrysta przepisuje dodatkową moc do bliży. Otrzymując receptę na okulary, pacjent ma wówczas do wyboru trzy rozwiązania: okulary progresywne, okulary do czytania, a także „bohatera” tego wpisu – okulary biurowe.

Każdy, kto miał już do czynienia z okularami do bliży, wie, że poprawiają one jakość widzenia z bliska. Inaczej jest w przypadku pracy z komputerem, pracy biurowej i konieczności widzenia obiektów w odległościach pośrednich – od jednego do czterech metrów. Wynika to z faktu, że do widzenia na daną odległość potrzebna jest określona, dodatkowa moc plusowa. Dlatego też okulary do czytania spełniają swą funkcję w odległości 40 cm (stała moc soczewki okularowej = stała odległość patrzenia). Stąd przy patrzeniu na odległości pośrednie okulary do czytania nie zapewnią ostrego widzenia. Jak rozwiązać ten problem?

Rozwiązaniem są soczewki progresywne lub biurowe. W ich konstrukcji znajdziemy bowiem płynną zmianę mocy dopasowaną do danych odległości, która zapewnia wyraźne widzenie na określonym dystansie.

Trzy rodzaje soczewek biurowych

Konstrukcja okularów biurowych

Cechą charakterystyczną soczewek biurowych jest płynna zmiana mocy – ku dołowi soczewki następuje wzrost mocy plusowej. W górnej części soczewki (obszar patrzenia na wprost) moc dopasowana jest do odległości pośrednich. Moc umieszczona w dolnej części – do odległości bliskich, umownie do 40 cm.

Praca w biurze różni się rodzajem wykonywanych obowiązków i warunkami. Jedni z Was patrzą na wprost na monitor komputera stacjonarnego, inni – np. odpowiedzialni za kontakt z klientem – na osoby, które znajdują w dalszej odległości. Jak zatem pogodzić zmienne warunki pracy w wyborze soczewek biurowych?

Aby dopasować je indywidualnie do warunków, istnieją trzy warianty soczewek biurowych, które różnią się odległością patrzenia na wprost. Ze względu na tę zmienną wyróżniamy:

  • 1,3 m – polecane osobom, które pracują głównie przy komputerze i nie muszą ostro widzieć na dalsze odległości.
  • 2 m – zalecane tym, którzy nie tylko korzystają z odległości bliskich, takich jak praca z komputerem, ale muszą jednocześnie widzieć wyraźnie na dystans nawet 2 m, np. w kontakcie z klientem.
  • 4 m – polecane osobom, które muszą również zerkać na odległości powyżej dwóch metrów, np. na tablicę zawieszoną na ścianie.

Jeśli pracujecie przy komputerze i jesteście po czterdziestce, okulary biurowe będą odpowiednim wyborem. Dzięki różnym konstrukcjom soczewek można je natomiast dopasować do specyfiki warunków Waszej pracy.


Powrót