Optometrysta, okulista, optyk - czym zajmuje się każdy z nich?

01/07/2020 | Karolina Zysek
Optometrysta, optyk, okulista - czym zajmuje się każdy z nich?

Kim jest optometrysta i kiedy skorzystać z jego pomocy? Jaka jest różnica między optometrystą a okulistą? Czym zajmuje się optyk okularowy?

Według różnych badań blisko 80% bodźców z otaczającego nas świata odbieranych jest przez narząd wzroku. Ludzki mózg przetwarza i zapamiętuje obrazy znacznie szybciej niż tekst – tylko 20% tego, co czytamy, trafia na stałe do naszej pamięci.

Często nie zastanawiamy się, jak ważny jest dla nas wzrok i co dzięki niemu zyskujemy. Wszak widzenie jest tak naturalne, jak czucie, chodzenie i oddychanie, prawda? Pytania pojawiają się wraz z pierwszymi problemami. To najważniejsze brzmi: do kogo udać się po pomoc, gdy je dostrzeżemy?

Optometrysta, okulista, a może optyk?

W powszechnym rozumieniu każdy z tych specjalistów zajmuje się podobnymi sprawami. Oko jest jednak wyjątkowo złożonym, a przy tym delikatnym narządem. Na prawidłowe funkcjonowanie układu wzrokowego wpływa wiele czynników, począwszy od budowy gałki ocznej, przez jej funkcje, odbieranie sygnałów wzrokowych, aż po ich przetwarzanie. Istota specjalizacji optometrysty, okulisty i optyka tkwi zatem w szczegółach.

czym zajmuje sie optometrysta

Optometrysta zajmuje się badaniem układu wzrokowego i korekcją wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Do jego zadań należy badanie funkcji układu wzrokowego i ich nieprawidłowości, tj. występującego niedowidzenia, zeza jawnego (heterotropii) czy też ukrytego (heteroforii) oraz zaburzeń akomodacji.

Zajmuje się także prowadzeniem terapii widzenia po uprzednim wykryciu zaburzeń występujących w procesie widzenia. Dotyczy to zarówno dorosłych i dzieci oraz pacjentów neurologicznych, np. po przebytym wylewie czy udarze. Na tym nie kończy się jego rola. Optometrysta odpowiada również za poprawny dobór soczewek kontaktowych – twardych oraz miękkich.

Co w przypadku, gdy występują choroby układu wzrokowego? W takiej sytuacji diagnozowaniem oraz leczeniem chorób zajmują się okuliści. Tym właśnie różni się zakres kompetencji pomiędzy okulistą a optometrystą.

Przebrnęliśmy już przez kompleksowe badanie wzroku. Otrzymaliśmy wypis z opisem stanu układu wzrokowego oraz receptę na zrealizowanie okularów – co dalej? Czas na wizytę u optyka.

Optyk okularowy zajmuje się pomiarami niezbędnymi do prawidłowego wykonania i montażu soczewek okularowych w oprawie. Precyzyjnie określa rozstaw źrenic (PD), wysokość montażu, kąt pantoskopowy i pozostałe parametry. Dzięki temu na finiszu otrzymujemy okulary skrojone na naszą miarę.

Współpraca optometrysty z okulistą i optykiem okularowym jest niezwykle ważna, by zapewnić kompleksową opiekę pacjentom i klientom salonów optycznych.

optometrysta a okulista - roznice

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy optometrysty?

Każdy moment jest dobry na badanie wzroku w ramach profilaktyki naszego zdrowia. Istnieje jednak szereg objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Nieostre widzenie, zamazany obraz, bóle i mrużenie oczu to znak, że powinniśmy udać się na badanie wzroku.

Niekiedy problemy z widzeniem pojawiają się mimo braku wady wzroku. Dotyczy to częstych (momentami chronicznych) bólów głowy, występującego uczucia zmęczenia i zaczerwienienia oczu. Podobne dolegliwości występują także u dzieci. U najmłodszych skutkuje to niechęcią do czytania, nauki i wykonywania precyzyjnych zadań. Każde z tych zachowań może świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu wzrokowego.


Powrót