Okulary biurowe a okulary progresywne: w czym tkwi istota ostrego widzenia?

07/10/2020 | Karolina Zysek
okulary biurowe a okulary progresywne, roznice

Różnice między okularami biurowymi a progresywnymi istotnie wpływają na jakość widzenia w danym obszarze. Czym dokładnie się różnią i dlaczego wybór odpowiedniego rozwiązania to ważna sprawa?

Gdy kupujecie okulary, każdy z Was oczekuje możliwie największego komfortu podczas ich użytkowania. Kluczowym warunkiem osiągnięcia tego celu jest odpowiedni dobór konstrukcji soczewek okularowych. Użytkownicy okularów progresywnych zyskują ostre widzenie na każdą odległość dzięki jednej parze. Rozpoczynając przygodę z okularami biurowymi odkrywają z kolei nowe aspekty, które podnoszą komfort ich pracy biurowej. W czym tkwi klucz osiągnięcia najwyższej jakości użytkowania okularów?

Dla osób po 40. roku życia, które do widzenia w bliskich odległościach potrzebują dodatkowej mocy do bliży, wybór odpowiedniej korekcji okularowej jest bardzo ważny. Z poprzednich wpisów wiecie, jak działają okulary progresywne, biurowe i jednoogniskowe do czytania. Różnice między nimi istotnie wpływają na jakość widzenia w danym obszarze. Jakie okulary powinniście zatem wybrać? I jaka jest różnica między okularami progresywnymi a biurowymi?

Okulary progresywne a okulary biurowe

Soczewkami progresywnymi i biurowymi zainteresowane są zazwyczaj osoby po czterdziestce, u których zaczyna się prezbiopia - jeśli nigdy o niej nie słyszeliście albo chcecie uzupełnić wiedzę na jej temat, przeczytajcie ten wpis. Prezbiopia powoduje konieczność wizyty u optometrysty, który przepisuje wówczas dodatkową moc do bliży. Zalecane rozwiązania? Okulary do czytania, okulary progresywne albo okulary biurowe. Które będą w takim razie najlepszym wyborem?

Każdy, kto ma już przynajmniej pierwsze doświadczenia z okularami do czytania, wie, że poprawiają one komfort widzenia podczas tej czynności. Charakteryzują się przy tym stałą mocą, która zapewnia wyraźne widzenia na odległość 40 cm. W przypadku pracy przy komputerze i w biurze, a także konieczności ostrego widzenia w odległościach pośrednich, tj. 1-4 m, potrzebujecie zmiennej mocy soczewki okularowej.

Wynika to z faktu, że dodatkowa moc potrzebna do uzyskania ostrego widzenia wiąże się z odległością obserwacji. Okulary do czytania sprawdzą się w odległości 40 cm, ale np. 3 m to dla nich już za wiele. Należy pamiętać, że wraz ze zmieniającą się odległością patrzenia zmienia się również moc soczewki. Ten problem rozwiążą soczewki progresywne lub biurowe, których konstrukcja zapewnia płynną zmianę mocy.

Czym więc soczewki progresywne różnią się od biurowych? Do istotnych różnic zaliczyć trzeba tę, że progresy posiadają moce zarówno do odległości dalekich, pośrednich, jak i bliskich. Soczewki biurowe posiadają natomiast moc do widzenia w odległościach pośrednich i bliskich. Skoro mają mniejszy dystans, to jakie są zalety ich noszenia?

okulary progresywne, obszar widzenia

Przy patrzeniu na wprost, w soczewkach progresywnych uzyskacie ostre widzenie obiektów znajdujących się daleko od wzroku. Obszar, przez który wyraźnie zobaczycie komputer, znajduje się niżej, prawda? Dlatego progresy przyniosą dyskomfort i… dużo niepotrzebnego ruchu - trzeba bowiem zmieniać ustawienia krzesła, biurka lub wysokości położenia komputera.

Przy patrzeniu na wprost w okularach biurowych, zyskujecie ostre widzenie na odległości pośrednie (1-4 m). Dzięki temu patrzenie na komputer staje się komfortowe, a obraz - wyraźny. Jeśli nosicie okulary biurowe, nie musicie zmieniać warunków pracy i ustawień komputera - koniec z kombinacjami w poszukiwaniu ostrego obrazu. Poza tym okulary biurowe cechują się znacznie szerszym polem widzenia na odległości pośrednie niż okulary progresywne, np. na biurko i dokumenty.

okulary biurowe i ich obszar widzenia

Ze względu na te różnice osobom po czterdziestce, które pracują przy komputerze, zaleca się dodatkowo okulary biurowe, zwłaszcza jeśli noszą one w pracy okulary progresywne. Okulary biurowe będą lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem ze względu na powyższe różnice.


Powrót