Jak dopasować oprawy korekcyjne do kształtu twarzy?

10/02/2021 | Karolina Zysek
jak dobrac oprawy okularowe do ksztaltu twarzy

Wybór opraw korekcyjnych to nie lada wyzwanie. Dla niektórych stanowią one element biżuterii dopełniający garderobę, dla innych bywają przymusem. Jak rozwiązać ten problem i czuć się komfortowo w okularach w każdej sytuacji? Oto kilka wskazówek, które pozwolą dopasować oprawy okularowe do kształtu Twojej twarzy.

W każdym cenionym salonie optycznym powinieneś znaleźć specjalistę, który pomoże Ci z indywidualnym dopasowaniem okularów. Jeśli jednak pragniesz zaufać wyłącznie sobie i swoim przekonaniom, warto znać kilka podstawowych zasad, którymi należy kierować się podczas wyboru opraw. 

Podstawowe zadanie: musisz określić kształt swojej twarzy. To pierwszy, a zarazem najważniejszy krok w kierunku odpowiedniego dopasowania okularów. Wystarczy lusterko i… szminka. W ten łatwy i szybki sposób prawidłowo rozpoznasz geometryczny kształt twarzy. Stań przed lustrem i płynnym ruchem obrysuj kontur swojej twarzy. Na podstawie obrysu sprawdzisz, czy jest ona okrągła, owalna, kwadratowa czy podłużna, a może trójkątna.

Teraz zostaje najłatwiejsza część - zapamiętać, jakie oprawy okularowe będą pasować do Twojego kształtu twarzy. Standardowa zasada mówi, że kształt oprawy powinien być odwrotnością kształtu Twojej twarzy. W teorii brzmi jak bułka z masłem, ale jak zastosować ją w praktyce? 

Twarz okrągła

Charakteryzuje się równą długością i szerokością, jest zaokrąglona i nie posiada wyraźnych kątów. Do okrągłej twarzy pasują oprawy kanciaste i zwężające się ku dołowi. Dobrze sprawdzają się również tzw. kocie oczy. Dzięki nim uzyskasz efekt optycznego wyszczuplenia i wydłużenia.

Twarz owalna

Jeśli kształt Twojej twarzy jest owalny, możesz uważać się za prawdziwego szczęściarza. To twarz o idealnych proporcjach - jej długość przekracza nieco szerokość. Dzięki temu dopasujesz do niej każdy fason oprawy. Pamiętaj jednak, by oprawa nie nachodziła nad brwi, a jej szerokość nie przekraczała szerokości twarzy. Szczególnie dobrze wyglądają oprawy prostokątne, kwadratowe lub kanciaste, które nadadzą twarzy odpowiedni kontrast.

dobor opraw okularowych a ksztalt twarzy

Twarz kwadratowa

Cechuje się ostrymi rysami, a odległości pomiędzy krańcami twarzy z każdej strony są niemal równe. Żuchwa jest przy tym kwadratowa i mocno zarysowana. Taka twarz charakteryzuje się jednocześnie szerokim czołem. Wybierając oprawy, zwróć uwagę, aby ich kształt i kolory były delikatniejsze. 

Do twarzy kwadratowej pasują oprawy zaokrąglone i owalne. Dobrym wyborem będą również oprawy z mocniej zarysowaną górą, co spowoduje optyczne wydłużenie twarzy. Górna linia opraw, która będzie szersza niż kości policzkowe, pozwoli wyszczuplić Twoją twarz. Jeśli zdecydujesz się na oprawki prostokątne, postaw na zaokrąglone i miękkie krawędzie. Osobom o twarzy w kształcie kwadratu doskonale będą pasować także okulary bez oprawek. 

Twarz podłużna

W przypadku podłużnej twarzy zasady doboru oprawy okularowej są podobne do zasad obowiązujących przy twarzy kwadratowej. Różnica polega na tym, że jest ona dłuższa. Ten typ twarzy ma w sobie najwięcej linii prostych, dlatego też wybrane okulary powinny sprawić, że rysy twarzy zostaną złagodzone. Dobrym wyborem będą oprawy zaokrąglone, a także oprawy typu aviator. Unikaj opraw o ostrych kształtach, które mogłyby podkreślić kanciaste rysy twarzy.  

Twarz trójkątna

Przypomina odwrócony trójkąt, dlatego zwęża się ku dołowi. Celem wyboru oprawy jest zmiana proporcji i odwrócenie uwagi od górnej części twarzy. Kości policzkowe i żuchwa są najszerszymi miejscami. Dokonując wyboru oprawy, staraj się nie poszerzać tych miejsc. 

Najlepszy wybór? Okulary delikatne, lekko zaokrąglone. Dobrze sprawdzą się również okulary typu patent, które dodadzą Ci odrobinę subtelności. Pozwoli to na złagodzenie rysów twarzy na wysokości kości policzkowych. Dobrym wyborem będą również okulary kocie - z delikatnie uniesioną górą oprawy. Możesz także postawić na okulary transparentne.

Wybierając okulary do kształtu swojej twarzy, zastanów się, co najbardziej w niej lubisz. Dzięki odpowiedniej oprawie podkreślisz jej atuty. Poza tym dobór opraw do kształtu twarzy nie jest najistotniejszy. Ważne jest przede wszystkim samopoczucie w oprawie, a także efekt, jaki chcesz uzyskać. Połączenie tych wszystkich zasad da Ci z pewnością idealne rozwiązanie co do wyboru oprawy korekcyjnej.


Powrót