Jak dbać o soczewki kontaktowe?

27/01/2021 | Karolina Zysek
jak dbac o soczewki kontaktowe

Użytkownikom soczewek kontaktowych przytrafia się wiele kłopotliwych sytuacji. Aby korzystać z soczewek kontaktowych w prawidłowy sposób, warto pamiętać o kilku łatwych zasadach.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zapomnieć o umyciu rąk przed ściągnięciem soczewek kontaktowych? A może zasnąłeś na całą noc w soczewkach jednodniowych lub nosiłeś soczewki dwutygodniowe ponad miesiąc? Zasady higieny i prawidłowego używania soczewek kontaktowych są niezwykle łatwe, wiele osób jednak o nich zapomina. Popełniane błędy mogą doprowadzić do rozwinięcia stanów zapalnych i uszkodzeń rogówki. Nieprawidłowa pielęgnacja zwiększa także ryzyko rozwoju bakterii i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób rogówki.

Co należy wiedzieć o soczewkach kontaktowych? Sprawdź mój wpis

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo warto pamiętać o zasadach używania soczewek kontaktowych. Wierzymy, że weszło Wam to już w nawyk, ale dla odświeżenia wiedzy przypominamy kilka prostych reguł.
1. Umyj dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem, starannie je wypłucz, a następnie wytrzyj czystym ręcznikiem.

2. Używaj czystego pojemnika do przechowywania soczewek - wymieniaj go regularnie zgodnie z zaleceniami producenta.

3. Po ściągnięciu soczewki przepłucz ją i przetrzyj delikatnie płynem, używając do tego palca. Następnie umieść ją w pojemniku wypełnionym świeżym płynem.

4. Raz użytego płynu nie stosuj ponownie.

5. Nigdy nie używaj wody z kranu, soli fizjologicznej i podobnych substancji do pielęgnacji i przechowywania soczewek.

soczewki kontaktowe

6. Przed założeniem soczewki pamiętaj o umyciu dłoni. Czubkiem palca nałóż soczewkę bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Staraj się nie dotykać powiek, ponieważ może to doprowadzić do zabrudzenia soczewki.

7. Zużytych soczewek nie wyrzucaj bezpośrednio do kosza - owiń je wcześniej np. w papierowy ręcznik lub chusteczkę. Pozwoli to unikać roznoszenia potencjalnych infekcji.

8. Pamiętaj, aby ściągnąć soczewki przed pływaniem w basenie lub innym akwenie wodnym.

9. Odwiedzaj swojego okulistę lub optometrystę - regularnie sprawdzaj stan rogówki i gałki ocznej.

10. Nie przekraczaj okresu wymiany soczewek. Stosuj je według czasu wskazanego przez producenta.
Brak odpowiedniej higieny używania soczewek kontaktowych może szkodzić Waszym oczom. Dbajcie zatem o nie, bo jednocześnie dbacie o swoje zdrowie.


Powrót