Dlaczego nie warto kupować okularów przez Internet?

21/10/2020 | Karolina Zysek
dlaczego nie warto kupowac okularow w internecie

Zakup okularów przez Internet jest z pozoru bardzo komfortową opcją. Klientów kusi się niższymi cenami niż w sklepach stacjonarnych, szerszym wyborem opraw korekcyjnych i okularów przeciwsłonecznych, szybką i wygodną dostawą, a także możliwością zwrotu zamówienia. Mimo to warto dwa razy zastanowić się przed dokonaniem zakupu. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka.

Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne to specyficzne produkty - podobnie jak ubrania, powinny być skrojone na miarę. W tym przypadku chodzi o dopasowanie ich wielkości i szerokości do twarzy. Ważna jest również szerokość samego mostka, czyli miejsca, w którym okulary opierają się na nosie. Wszystkie te parametry wpływają istotnie na komfort noszenia okularów. Decydują, czy okulary nie są za małe i nie uwierają, a z drugiej strony - czy nie są za duże i nie zsuwają się z twarzy.

Wpływ na dopasowanie okularów korekcyjnych ma także wysokość oprawy. Ważne, by górna część jej frontu nie wystawała nad brew. To czynnik estetyczny, wpływający na nasz wygląd. Wysokość oprawy nie ma znaczenia w okularach przeciwsłonecznych, ponieważ brwi nie widać pod zaciemnioną soczewką okularową - to dobra wiadomość dla wszystkich miłośniczek dużych szkieł.

Okulary są spersonalizowanym produktem. Dlatego właśnie aspekty związane z dopasowaniem ich do twarzy odgrywają tak ważną rolę.

Montaż soczewek - klucz do dobrego widzenia

Okulary korekcyjne są wyrobem medycznym, który wpływa na jakość widzenia, warunkując prawidłowe działanie układu wzrokowego. Dlatego każdy model przygotowujemy pod Wasze zamówienie, biorąc pod uwagę prawidłowy montaż soczewek okularowych.

Gdy kupujecie okulary w salonie optycznym, optometrysta dokonuje pomiaru rozstawu (odległości) źrenic, a asystent sprzedaży mierzy tak zwaną wysokość montażową. Określa ona wysokość, na jakiej znajduje się oś widzenia (położenie źrenicy) w soczewce okularowej. Te dwa pomiary stanowią kluczowy warunek montażu soczewek w oprawie. Dlaczego to tak ważne?

Otóż w centralnej części soczewki okularowej występuje moc adekwatna do mocy zapisanej na recepcie. W każdym innym miejscu soczewki ta moc się zmienia. Podczas montażu centralna moc soczewki okularowej oraz położenie osi widzenia muszą się pokryć - istnieją małe wyjątki, np. w przypadku zeza. Czy taką precyzję montażu można zatem uzyskać podczas zakupu okularów przez Internet? Odpowiedź jest jasna - nie można.

Na koniec wróćmy jeszcze do okularów przeciwsłonecznych. Wiele osób uważa, że można je kupić wszędzie bez uszczerbku na jakości produktu. Czy tak faktycznie jest? Okulary przeciwsłoneczne powinniście traktować nie tylko jako dodatek do garderoby, również jako sposób na ochronę oczu. Ich najistotniejszą właściwością są filtry UVA i UVB, które tę ochronę zapewniają. Prawidłowe dopasowanie okularów przeciwsłonecznych do twarzy to równie ważna kwestia - trzymajcie się zasady, by w całości zasłaniały oczy przed promieniami słonecznymi.


Powrót